برای مشاهده نمونه کارهای بازسازی رگا کلیک نمایید.

گروه مهندسی رگا با هدف کم کردن هزینه های شما، بازسازی خانه، ویلا، آپارتمان و... را به جای تعویض خانه، برای شما انجام می دهد. بازسازی، طراحی، نوسازی، ساخت و... یکسان نیستند و برای آشنایی بیشتر با این مفاهیم و تصمیم گیری نهایی بهتر است به مطالب زیر توجه نمایید.

منظور از بازسازی چیست؟

منظور از بازسازی، تغییر عمده و اساسی است که همه مصالح و حتی تاسیسات در آن تعویض می شوند. امروزه به دلیل گران شدن مصالح ساختمانی، اگر بخواهیم یک ساختمان بسازیم باید هزینه زیادی را در قبال مصالح و دیگر وسایلی که برای ساخت یک ساختمان نیاز داریم، پرداخت کنیم. اما با یک روش بسیار بی نظیر که به بازسازی معروف است می توانید خانه ای نو داشته باشید.  بازسازی در مقابل ساخت و ساز بسیار کم هزینه تر می باشد و اگر محل زندگی شما نقشه ای جذاب دارد، قطعا بازسازی بهترین گزینه است. با این کار می توانید محیطی به روز و مدرن را در مدت زمان کوتاهی داشته باشید.

بازسازی برای چه مکان هایی مناسب است؟

ویلاساختمانرستورانآپارتمان
دفتر کارپارکینگحیاطمغازه

نمونه کارهای بازسازی گروه مهندسی رگا

بازسازی خانه های مدرن و کوچک

چه زمانی باید به فکر بازسازی باشیم؟

در مرحله اول باید به سال ساخت توجه داشته باشیم. معمولا فرسودگی برای افرادی که در آن مکان زندگی می کنند کمی خطرناک می باشد. فرسودگی مصالح و تاسیسات، حیاتی ترین مشکل به وجود آمده می تواند باشد. برای دومین دلیل آن می توان به عدم پاسخگویی به نیاز افرادی که در آن محل در حال زندگی هستند اشاره کرد.

از کجا بدانیم که نیاز به بازسازی داریم؟

شاید در ظاهر نیازی به بازسازی نداشته باشید اما از ریشه به پوسیدگی و فرسودگی رسیده باشیم. این موضوع از دیوارها، زمین و ظاهر ساختمان می توان تشخیص داد. برای اینکه دقیق تر متوجه این موضوع شوید، بهتر است برای بازدید از مهندسان ماهر رگا کمک بگیرید.

بازسازی چه مزیت هایی دارد؟

لازم است قبل از بازسازی با مزایای آن آشنا شوید و سپس اقدام به بازسازی کنید.

 • صرفه جویی در منابع مالی و زمان
 • عدم نیاز به مجوز های ساخت و تغییر کاربری زمین برای ساخت
 • کاهش در هدر رفت منابع طبیعی و کاهش آلودگی هوا

هزینه بازسازی چگونه محاسبه می شود؟

از مهم ترین عواملی که در بازسازی اهمیت ویژه ای دارد، هزینه ی آن می باشد که به موارد مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال اینکه قصد دارید طراحی  و بازسازی آن به چه سبکی باشد بسیار حائز اهمیت است. این سبک ها شامل مدرن، کلاسیک، دوبلکس، تریبلکس و… دسته بندی می شوند.

از دیگر عواملی که سبب افزایش هزینه در بازسازی خواهد شد، اضافه کردن استخر یا روف گاردن در می باشد. همچنین متراژ در این کار بسیار تاثیر گذار می باشد.

منظور از نوسازی چیست؟

توصیه ما به شما این است که قبل از بازسازی به نوع طراحی که مد نظر دارید توجه کنید و با یک برنامه ریزی دقیق اقدام به بازسازی کنید. البته ناگفته نماند که هزینه آن بستگی به طرح و سلیقه خودتان دارد. به عنوان مثال شما می توانید با یک نقاشی و رنگ آمیزی دیوارها یا حتی نصب کاغذ دیواری تغییری ایجاد کنید. در این شرایط اصطلاحا می گوییم نوسازی انجام شده است. به طور کلی، نوسازی فقط شامل یک سری کارهای عمده و سطحی محسوب می شود.

هنگام بازسازی و طراحی باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

در مورد بازسازی باید تمامی موارد و نکات را از ریز و درشت در نظر داشته باشید. در گام اول باید به بودجه خود دقت داشته باشید و اینکه چه بخش یا قسمت هایی را می خواهید بازسازی کنید. توصیه می کنیم برای بازسازی یک اولویت بندی را برای خود در نظر بگیرید که برای کمک به تصمیم گیری بهتر، مهم ترین نکات را برای شما جمع بندی کرده ایم:

 • بهتر است به مشکلات فنی و تخصصی یا تاسیساتی ساختمان توجه داشته باشید. این موارد شامل لوله کشی، سیستم برق و… است که باید حتما مورد بررسی و بازدید توسط مهندس همان حوزه قرار بگیرید؛ که معمولا ممکن است نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشند. حتما تاسیسات را جدی بگیرید در صورت خرابی آنها باعث ایجاد دیگر آسیب ها به ساختمان یا ویلا نشوید. زیرا ممکن است مجبور به پرداخت هزینه بیشتری شوید و در آخر مجبور به ساخت شوید.
 • باید به کفپوش ها و عایق بندی دقت کنید. به عنوان مثال پنجره ها، درزها یا حتی زمین ممکن است دلیلی برای نفوذ سرما و گرما باشد. سرویس های بهداشتی معمولا دچار رطوبت و نم می شوند که ممکن است باعث ترک دیوارهای اطراف نیز شوند. نصب پنجره های پی وی سی، تعویض سرویس بهداشتی، نصب کفپوش و مقاوم سازی دیوارها از موارد بسیار مهم بازسازی می باشد.
 • پس از اتمام مراحل بالا باید به نمای خارجی ویلا رسیدگی کنیم. توجه هم داشته باشید این بخش بسیار در زیبایی و جذابیت ساختمان تاثیرگذار است. سعی کنید برای طراحی حیاط ویلا یا باغ، با توجه به شرایط آب و هوایی از مصالح با کیفیت استفاده نمایید.
فرق بازسازی با نوسازی چیست؟

تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟

تفاوت عمده ی بازسازی با نوسازی در تعریف

اکثر افراد در این عبارت دچار شک و اشتباه می شوند.

بازسازی چیست؟ به اصلاح ساختار کلی ساختمان، تعمیر ساختار قدیمی، تعمیر کف، رفع مشکلات تاسیساتی، مرمت نمای خانه، تعمیر دیوارها با مصالح مشابه بازسازی گفته می شود. تغییرات کلی ساختار خانه و تعمیرات اساسی جزو بازسازی محسوب می شود.

نوسازی چیست؟ به تغییر ساختار کلی ساختمان، تغییر طراحی داخلی، تغییر پوشش کف، تعویض تاسیسات، تغییر پوشش دیوارها، تغییر دکوراسیون آشپزخانه، نصب سقف کاذب و تغییر سرویس بهداشتی و… نوسازی گفته می شود. به طور کلی اسکلت اصلی و قالب کلی ساختمان تغییر نمی‌کند.

تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟

بازسازی نوسازی
هزینه کدام بیشتر است؟
تغییرات گسترده کدام بیشتر است؟
در کدام ساختمان تخریب می شود؟
تغییرات طراحی داخلی مربوط به کدام است؟
نمای بیرونی و نوسازی محوطه بیرونی
کدام زمان کمتری احتیاج دارد؟

بخش های درونی از جمله لوله کشی، سیم کشی که دچار پوسیدگی می شود و… را نوسازی می کنند. اما در بازسازی قسمت های خاصی از ویلا مانند دیواره های سرویس بهداشتی را تعویض میکنند و ظاهر آن تغییر می یابد، به عنوان بازسازی معرفی می شود. یکی دیگر از تفاوت نوسازی با بازسازی آن است که در نوسازی تمام زیرسازها و بخش های درونی سازه ویلا انجام می شوند. در نوسازی شما با یک ویلا جدید با متریال جدید و حتی نقشه  و فضای جدید روبرو هستید. اغلب ویلا های قدیمی از پلان قدیمی برخوردار هستند، که در واقع نیاز به نوسازی دارند. ولی در بازسازی سر و کار شما با متریال می باشد.

چه فصل هایی از سال برای بازسازی مناسب تر است؟

حتما شرایط آب و هوایی و موقعیت مکان بازسازی را مد نظر قرار دهید. اما به طور کلی بهتر است برای بازسازی فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید. یکی از دلایلی که توصیه می شود، در فصل بهار و تابستان بازسازی انجام شود، تابش نور خورشید است که باعث می شود نقاشی یا رنگ آمیزی شما زودتر خشک شود. همچنین بارندگی ممکن است مانع از ادامه بازسازی شود. به علاوه قیمت مصالح در فصل تابستان به نسبت از دیگر فصل ها مناسب تر است.

شما می توانید به کمک مهندسان تیم رگا با کارشناسانی دقیق در زمینه بازسازی و طراحی ویلا مدرن یا کلاسیک بهترین و به صرفه ترین تصمیم را بگیرید.

بازسازی خانه

چه قسمت هایی را می توان بازسازی کرد؟

این بخش به صاحب خانه بستگی دارد. به طور کلی می توان تمامی قسمت های ویلا را بازسازی نمود و با یک طراحی مناسب به طور کامل دکوراسیون خانه خود را تغییر داد. به علاوه با مشورت پیمانکار شاید بتوانید تعداد طبقات را نیز زیاد کنید. در زیر به بخش های دیگری که می توانید برای بازسازی آن اقدام کنید اشاره شده است.

عوض کردن کلید و پریزها

شاید کلید و پریزها از دید شما چندان تاثیری در زیبایی ایجاد نکنند، اما این باور اشتباه است. از آنجایی که کلید و پریزهای خانه های قدیمی به دلیل اینکه مدت طولانی از آنها استفاده شده است، دچار تغییر رنگ و یا شکستگی خواهند شد. اما حتما تعویض آنها را جدی بگیرید.

اجرای نورپردازی داخلی هنگام بازسازی

از آنجایی که نورپردازی یکی از مهم ترین مواردی است که در بازسازی بسیار باید به آن اهمیت داده شود. برای نورپردازی می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید.

 1. نورپردازی مستقیم
 2. غیرمستقیم
 3. نورپردازی متمرکز
 4. پراکنده
 5. نورپردازی جلوه ساز
 6. نورپردازی دیواری
مراحل بازسازی

مراحل بازسازی ملک قدیمی

تعویض درب های ورودی

درب ها  به دلیل استفاده زیادی که دارند معمولا زودتر فرسوده می شوند. به طوری که ممکن است استحکام و امنیت خود را از دست بدهند. همچنین ممکن است از نظر ظاهری با نما هماهنگی نداشته باشد. یا اینکه کارایی که جهت تردد انتظار داریم را به نحو احسن نداشته باشد.

بازسازی سالن قدیمی

یکی از قسمت های مهم ویلا، سالن آن است که اگر بخش تاسیساتی با مشکلی مواجه نشده باشد می توانید به نوسازی اکتفا کنید. اما اگر قصد دارید سالن ویلا را بازسازی کنید می توانید از سقف کاذب، کفپوش سنگ یا لمینت، نورپردازی و… بهره ببرید.

بازسازی خانه دوبلکس

بازسازی داخل منزل

بازسازی سقف به روش های مختلف

از آنجایی که سقف در زیبایی بسیار موثر می باشد باید حتما از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. همچنین طرح های زیادی برای بازسازی آن وجود دارد همچنین می توانید از سقف کاذب یا کناف استفاده کنید، که دارای مزایای زیادی می باشند. از جمله میتوان به مقاومت بالا در برابر رطوبت، قابل شست و شو و قیمت مناسب آن اشاره نمود.

بازسازی آشپزخانه به صورت فول فرنیش

در طراحی ویلا کلاسیک بازسازی آشپزخانه بسیار مورد توجه قرار می گیرد. کابینت های سلطنتی و تراشکاری شده یا به اصطلاح کابینت ممبران سبب بالا رفتن ارزش بازسازی خواهد شد. هنگام طراحی ویلا مدرن هم که بهتر است آشپزخانه به صورت فول فرنیش بازسازی شود. آشپزخانه مدرن فول فرنیش با برند های مطرح در دنیای مدرن بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

بازسازی آشپزخانه

بازسازی آشپزخانه فول فرنیش

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

توصیه می کنیم برای سرویس بهداشتی و حمام از سنگ و سرامیک های تیره استفاده کنید، تا در صورت کثیف شدن مشخص نباشد. همچنین مصالح تیره در صورت از بین رفتن، دیر تر نمایان خواهند شد. از مهم ترین نکاتی که باید در هنگام بازسازی سرویس بهداشتی و حمام توجه داشته باشید آن است که در زمان تخریب دیوارهای سرویس بهداشتی به لوله ها هیچ آسیبی وارد نشود. در صورت شکسته شدن لوله ها باید هزینه زیادی بابت تعمیر آن بپردازید.

مراحل بازسازی ملک قدیمی

بهتراست برای حفظ سلامتی خود و افراد خانه ملک های قدیمی را بازسازی کنید تا از بروز خطرات ناشی از ساختمان پیشگیری شود. مراحلی نیز وجود دارد که باید برای بازسازی انواع ویلا طی شود که عبارتند از:

تعیین کردن اهداف بازسازی

برای بازسازی باید به دکور و قسمت هایی که نیاز به تغییرات دارند، توجه شود. تعیین اهداف بازسازی یکی از مهم ترین مراحل در بازسازی است که به مدیر پروژه بسیار وابسته می باشد. اما در قدم اول باید شخص درخواست کننده از نیاز خود آگاهی لازم را داشته باشد و با تصمیم قطعی اهداف بازسازی را مشخص کنند.

تعریف یک برنامه کاربردی جهت توسعه املاک

از آنجایی که بازسازی و افزایش متراژ، باعث بالا رفتن هزینه ها می شود، باید یک برنامه کاربردی تنظیم کنیم تا بتوان راهکاری برای کاهش زمان و هزینه پیدا کرد. پس در این مرحله باید به بازبینی، زیرساخت سازی و بخش های تاسیساتی مختلف پرداخته شود.

مشخص کردن میزان بودجه جهت بازسازی

خواسته ها و نیاز های خود را با میزان بودجه ای که در اختیار دارید برآورد کنید. اگر بودجه کمی دارید حتما به بازسازی بخش های ضروری بپردازید. نگران این موضوع هم نباشید، در زمان های بعد می توانید اقدام به دیگر بخش های بازسازی ویلا هم کنید.

نقشه جدید بازسازی

برنامه ریزی بازسازی خانه

تهیه طرح و اجرای نقشه های اجرایی نوسازی توسط افراد ماهر در زمینه بازسازی

توصیه می کنیم برای طراحی و بازسازی، از نیرو ماهر حرفه ای کمک بگیرید. زیرا افراد متخصص در این زمینه می توانند برداشت بنای ویلا توسط یک نقشه را اجرا و تنظیم کنند. همچنین این افراد پیشنهاد های مناسبی برای ایجاد دکوراسیون داخلی به شما ارائه می دهند.

اقدامات اساسی برای بازسازی بنا

همانطور که در مقاله بیان شد باید برای بازسازی هزینه های زیادی صرف شود. توصیه می کنیم برای بازسازی از متریال های با کیفیت استفاده شود. به این نکته هم توجه داشته باشید هرچه استقامت بنا بالاتر رود، هنگام فروش هم سودآورتر خواهد بود.

تصمیم گیری صحیح برای تغییر سبک دکوراسیون داخلی

لازم به ذکر است بدانید که ویلاهای قدیمی در ساختار، بسیار محدود می باشند و حتما باید برای آن یک طراحی داخلی متناسب با ویژگی هایی که دارد در نظر بگیریم. گاها با این طراحی می توانیم فضای داخلی را بزرگتر جلوه دهیم.

بازسازی ویلا کلاسیک

بازسازی و طراحی ویلا کلاسیک

انتخاب متریال با کیفیت بر عهده چه کسی است؟

انتخاب متریال در بازسازی مانند هر انتخاب تاثیرگذار دیگری، بر شما و ملکی که دارد اثر می گذارد. البته در انتخاب متریال حتما شرایط محیط زیست را در نظر داشته باشید. متریال مناسب از ویژگی های فوق العاده ای برخوردار می باشد. به عنوان مثال اینکه در برابر رطوبت و حشرات از مقاومت بالایی برخوردار باشند، از جمله مهمترین تاثیرات آن است. بهتر است انتخاب نهایی را به مهندس اجرایی بسپارید تا به نتیجه ای مطلوب برسید.

بازسازی و طراحی حیاط

یکی از قسمت های مهم ویلا، حیاط آن می باشد که در زیبایی آن بسیار نقش دارد. ناگفته نماند عوامل زیادی وجود دارد که موجب می شود که حیاط ویلا به بازسازی نیاز پیدا می کند که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

 • نشست ساختمان
 • تخریب دیوارها
 • قدیمی بودن سازه
 • وجود حشرات و موجودات مزاحم
 • رطوبت مصالح ساختمانی
 • تغییر در مدل و طراحی حیاط
پروژه در حال بازسازی

پروژه ویلایی در حال بازسازی

چه ایده های مناسبی برای بازسازی حیاط ویلا وجود دارد؟

برای حیاط ویلا می توانید از ایده های فوق العاده ای که در سایت رگا قید شده است استفاده کنید. به عنوان مثال کفپوش های زیادی وجود دارد که باعث زیبایی و شیک تر شدن حیاط ویلا شما می شود. این کفپوش ها مثل سنگ فرش، کاشی، شن و بتن مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ایده های مناسب برای کفپوش، استفاده از چمن های سبز رنگ و سنگ ریزه های سفید می باشد. جدا از زیبایی کفپوش به مقاومت آن در برابر آب و هوا هم دقت داشته باشید.

استفاده از آبنما های زیبا برای حیاط ویلا

امروزه آبنماهای زیادی در کارخانه تولید و روانه بازار می شوند که می توان از آن برای حیاط ویلا استفاده کرد. با خرید و نصب آن طراوت و شادابی را به محیط ویلا می توان بخشید. همچنین جنس آبنما ها از سنگ، چوب، شیشه و کاشی می باشد. بعد از نصب آن می توانید آبنما را با استفاده گیاهان و تزیینات شناور در سطح آب دیزاین کنید. از سوی دیگر آبنما ها در چند نوع ساخته می شوند که به شرح زیر می باشد.

 • آبنما های صخره ای
 • آبنمای دیواری
 • آبنماهای مدرن

"<yoastmark

نکات مهم در بازسازی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا بسیار در زیبایی آن موثر است. برای طراحی باغ ویلا باید یک دانش و مهارت بالایی داشته باشیم تا بتوانیم آن را به درستی طراحی کنیم. ناگفته نماند که برای طراحی باغ ویلا سبک های مختلفی وجود دارد که می تواند آن سبک ها را برای ویلاهای کلاسیک، مدرن، فلت و دوبلکس پیاده سازی کرد. حتما به جنس متریال ها و مدل آن ها نیز توجه داشته باشید.

برای بازسازی باغ ویلا چه کارهایی انجام دهیم؟

اگر تا به حال به باغ ویلا توجه کرده باشید سرسبزی آن باعث سرگرمی و افزایش روحیه در افراد می شود. همچنین به موارد دیگری در زیر اشاره شده است.

 • آزادی ذهن و روان افراد
 • مکان مناسب برای نگهداری حیوانات خانگی
 • سرمایه گذاری و فروش آسان
 • محیط عالی برای رشد فرزندان

طراحی باغ ویلا باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

حتما برای طراحی باغ باید یک برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. سبک های زیادی برای بازسازی باغ وجود دارد همچنین در هنگام طراحی باید به نور، سایه و رنگ باغ ویلا توجه کامل را داشته باشید.

قدامات اساسی بازسازی ویلا

انتخاب متریال با کیفیت

برای بازسازی ویلا های کلاسیک به چه مصالحی نیاز داریم؟

برای ویلا های کلاسیک باید از شیشه های بزرگ استفاده شود. از آنجایی که برای در ویلا کلاسیک، مصالح زیادی استفاده می شود از همین رو هزینه ها هم افزایش می یابند. به این موضوع هم توجه داشته باشید که از متریال های با کیفیتی برای آن استفاده کنید. زیرا در معماری کلاسیک نمیتوان از مصالح نامرغوب استفاده کرد. از طرفی متریال ها چون در نمای ساختمان به کار میروند باید مقاومت بیشتری داشته باشند تا در شرایط مختلف آب و هوایی کمتر آسیب ببیند. در طراحی ویلا های کلاسیک باید چندین مورد را به خوبی رعایت کنیم این موارد به شرح زیر می باشند.

 • استفاده از ستون ها
  توصیه می کنیم که برای استفاده از ستون ها، حتما در قسمت جلو و نمای ظاهری ساختمان از آن بهره ببرید تا یک نمای جذاب ایجاد شود.
 • طراحی متعادل
  در طراحی ویلا کلاسیک حتما باید برای فضای داخل و خارج تعادل و تقارن ایجاد شود.
 • پشت بام و خوابگاه
  زمانی که در حال طراحی ویلا کلاسیک هستید حتما باید سطح پشت بام شیب دار در نظر بگیرید.

طراحی ویلا

 

جمع بندی

با توجه به تعریف بازسازی و نوسازی و تفاوت های مطرح شده، فهمیدیم که برای تغییرات عمده بهتر است بازسازی صورت بگیرد و تعییرات بزرگ انجام دهیم. شاید حتی این تغییرات به تخریب هم برسند. ولی برای تغییرات سطحی مانند نصب کاغذ دیواری و تعویض کلید ها و … نوسازی کنیم. قبل از هر چیزی هم ابتدا طرح مد نظر و بودجه ای که دارید را مشخص کنید، سپس به کمک مهندسان رگا به جمع بندی و تصمیم گیری نهایی برسید. در این صورت با خیالی آسوده طی مدت زمان مشخص شده به خواسته خود خواهید رسید.

سوالات متداول

 1. منظور از بازسازی چیست؟
  فرآیند بهبود ساختار شکسته، آسیب دیده یا قدیمی را بازسازی می گویند. علاوه بر این، بازسازی می تواند به ایجاد چیزی جدید یا تغییرات کلی اشاره داشته باشد.
 2. تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟
  بازسازی به معنای تعمیر یک اتاق بدون تغییر کاربری آن است، در حالی که بازسازی کل هدف فضا را تغییر می دهد.
 3. بازسازی چقدر زمان می برد؟
  نوسازی و بازسازی به عوامل مختلفی از جمله متراژ، بودجه، میزان تغییرات، وضعیت تاسیسات، شرایط آب و هوایی و… بستگی دارد، اما به طور کلی حداقل به 3 ماه زمان نیاز خواهیم داشت.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.